Armádní profese: Náčelník skupiny pro řízení AZ

 01. 02. 2022      kategorie: Armádní profese
Přidat na Seznam.cz

10. díl našeho miniseriálu o armádních odbornostech vám přiblíží činnost náčelníka skupiny pro řízení AZ, který se podílí na plánování a řízení výcviku jednotek AZ, zpracování a vyhodnocení dokumentace, komunikaci s KVV (Krajské vojenské velitelství) apod. Rádi bychom poděkovali všem příslušníkům 42. mechanizovaného praporu, kteří se nám při natáčení tohoto dílu věnovali. Co vše obnáší práce náčelníka skupiny pro řízení AZ, se můžete podívat v následujícím videu:

Video: Armádní profese: Náčelník skupiny pro řízení AZ | CZ Defence / YouTube 

Tento náš miniseriál má za cíl blíže seznámit čtenáře s konkrétní vybranou armádní odborností či profesí v rámci Armády České republiky. Měl by srozumitelnou formou přiblížit obsah činnosti jednotlivých vojáků vykonávajících danou profesi. Děkujeme tímto Armádě České republiky resp. resortu obrany, že nám umožnily daný seriál natočit a věříme, že se naši čtenáři dozvědí o některých profesích AČR zas o trochu více.

Aktivní záloha (AZ) je, jako součást zálohy ozbrojených sil České republiky, jednou z forem dobrovolného převzetí výkonu branné povinnosti v době míru.

az_TITFoto: Aktivní záloha (AZ) je, jako součást zálohy ozbrojených sil České republiky, jednou z forem dobrovolného převzetí výkonu branné povinnosti v době míru. | Jan Juřica / CZ Defence

Zájemce o službu v AZ se může přihlásit on-line, vyplněním registračního formuláře, nebo osobně na rekrutačním středisku AČR, kde získá potřebné informace o procesu vstupu do AZ a vyřídí potřebnou administrativu. Zájemce o službu v AZ může - při splnění požadovaných podmínek - a v závislosti na potřebě ozbrojených sil nastoupit k jednotce AZ podle vlastního výběru.

Zájemce o službu v AZ poté musí absolvovat Kurz základní přípravy AZ v délce čtyř týdnů (platí od  1. 1. 2021), který je organizovaný Velitelstvím výcviku - Vojenskou akademií ve Vyškově  (to se netýká bývalých vojáků z povolání, absolventů vojenské základní či náhradní služby).

Specifické odbornosti (lékaři, zdravotniccký personál, IT specialisté) u vybraných útvarů, absolvují pouze 14-denní Kurz základní přípravy - Specialista.

 Autor: Michal Pivoňka