Armádní profese: Osádka minometu vz. 82 120mm

 16. 12. 2021      kategorie: Armádní profese
Přidat na Seznam.cz

6. díl našeho miniseriálu o armádních odbornostech představuje činnost osádky minometu vz. 82 120mm, který je dělostřeleckou zbraní určenou k umlčování a ničení živé síly. Rádi bychom poděkovali všem příslušníkům 41. mechanizovaného praporu, kteří se nám při natáčení tohoto dílu věnovali. Co vše obnáší činnost osádky minometu vz. 82 120mm, se můžete podívat v následujícím videu:

Video: Armádní profese: Osádka minometu vz. 82 120mm | CZ Defence / YouTube

Tento náš miniseriál má za cíl blíže seznámit čtenáře s konkrétní vybranou armádní odborností či profesí v rámci Armády České republiky. Měl by srozumitelnou formou přiblížit obsah činnosti jednotlivých vojáků vykonávajících danou profesi. Děkujeme tímto Armádě České republiky resp. resortu obrany, že nám umožnily daný seriál natočit a věříme, že se naši čtenáři dozvědí o některých profesích AČR zas o trochu více.

120 mm minomet vz. 82 v naší armádě slouží již řadu let a primárně slouží k umlčování a ničení živé síly. Dalším možným použitím je i umlčování nebo ničení palebných prostředků protivníka, popř. boření lehkých krytů a okopů a palebných postavení zbraní. Obdobně jako u 82 mm minometu vz. 52 lze použít 120 mm minomet i k boření drátěných zátarasů a k oslepení protivníka použitím dýmových min.

minom_TITFoto: 120 mm minomet vz. 82 v naší armádě slouží již řadu let a primárně slouží k umlčování a ničení živé síly. | Jan Juřica / CZ Defence

Minomet je pomocí lehkého přídavného podvozku přizpůsoben k přepravě za automobilem, snadno a rychle jej lze demontovat z podvozkové části a připravit ke střelbě. Původně byl minomet tažen vozy PV3S, od roku pak 2017 slouží k přepravě minometů nákladní automobily Tatra 815-7 PRAM. Zbraň i se zásobou munice je vezena na korbě, je možná i přeprava vlekem na zvláštním podvozku. Čtyřnápravové vozy Tatra Tatra 815-7 PRAM jsou vybaveny pancéřovanou čtyřdveřovou klimatizovanou kabinou. Pancéřované kabiny nových tater poskytují posádkám vysokou balistickou i protiminovou ochranu certifikovanou dle standardů NATO na úrovni Level 2a/b s možností navýšení ochrany až na stupeň Level 3a/b. Pancéřované kabiny se na vozidla montují přímo v kopřivnické automobilce a se standardním nepancéřovaným provedením kabin vozidel řady Force sdílejí interiérové prvky.

Obsluhu minometu tvoří standardně velitel minometu, mířič a nabíječ. Armáda České republiky má ve výzbroji přes 80 kusů minometu vz. 82.

Základní takticko-technická data:

Celková hmotnost: 240 kg
Bojová hmotnost: 178 kg
Obsluha: 3 osoby
Délka hlavně: 1700 mm
Náměr: +40° až +85°
Odměr: 8°
Minimální dálka střelby: 250 m
Maximální dálka střelby: 8000 m
Rychlost střelby: 10 až 12 ran/min
Hmotnost miny: 16 kg

 Autor: Michal Pivoňka