Vojenské TATRY na náročném nočním výcviku

 05. 11. 2019      kategorie: Armáda ČR

Náledí, snížená viditelnost nebo úplná tma. Na to vše se museli připravit řidiči ze 71. mechanizovaného praporu Hranice. Tento speciální kurz bezpečné jízdy absolvovali naši vojáci s TATROU 815 8x8 PRAM, s TATROU 810 a 815 a s osobním terénním automobilem UAZ-469.

Největší vozidlo, se kterým vojenští řidiči absolvovali kurz, bylo kolové speciální vozidlo TATRA 815 8x8 PRAM, která slouží k přepravě ukotveného minometu vz. 82 PRAM-L (resp. jeho tažení), jeho obsluhy, munice a materiálu. Patří do kategorie vojenská bojová vozidla - kolové speciální vozidlo. Jedná se o náhradu obdobně koncipovaných automobilů V3S M1 ZČ a V3S M2 ZČ provozovaných u minometných baterií mechanizovaných praporů 4. brigády rychlého nasazení a 7. mechanizované brigády.

Video: Vojenský speciál TATRA 815 8x8 PRAM v akci / YouTube

K jejich pořízení a následné obměně došlo poté, co se při zkouškách prototypu Tatra 810 PRAM ukázaly jeho nedostatky (přetěžování přední nápravy a z toho plynoucí zkrácení životnosti některých komponentů).

Čtyřnápravové vozy Tatra 815-7 PRAM jsou vybaveny pancéřovanou čtyřdveřovou kabinou. Pancéřované kabiny nových tater poskytují posádkám vysokou balistickou i protiminovou ochranu certifikovanou dle standardů NATO na úrovni Level 2a/b s možností navýšení ochrany až na stupeň Level 3a/b. Pancéřované kabiny se na vozidla montují přímo v kopřivnické automobilce a se standardním nepancéřovaným provedením kabin vozidel řady Force sdílejí interiérové prvky.

pram_01Foto: Tatra 815-7 PRAM | army.cz

Posádka vozu má také k dispozici speciální sedadla, která ji chrání před účinky výbuchu pod vozidlem. Ve střeše kabiny je otvor opatřený poklopem a lafetací, která umožňuje instalaci různých palných zbraní.

Minomet PRAM-L je u nových vozidel řady Force převážen na korbě společně se zásobou munice, k manipulaci s ním i municí slouží hydraulická rampa na zádi vozu. Minomet však může být přepravován i ve vleku za vozidlem na speciálním podvozku.

Video: Vojenské TATRY na nočním výcviku v terénu / YouTube

Řidiči ze 71. mechanizovaného praporu Hranice dále absolvovali noční výcvik na technicko-terénním polygonu Centra bezpečné jízdy LIBROS Ostrava (viz video výše). Člověk si ani nedokáže představit, jak náročný tento výcivk je. Za světla nejčastěji vidíte jen nebe a zem, co teprve v noci, kdy nevidíte skoro nic. Naši vojáci to však zvládli.

 Autor: Petr Žák