Čtyři z pěti letounů se po čtyřměsíční službě v Estonsku vrátily do ČR

 05. 01. 2020      kategorie: Armáda ČR
Přidat na Seznam.cz

Tři z pěti letounů JAS-39 Gripen, které mají za sebou čtyřměsíční službu v Estonsku, přistály ve čtvrtek 2. ledna kolem 13.30 hodin na letišti v Čáslavi. Letouny české armády od loňského září plnily v Baltských zemích úkoly v rámci Integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO. Čtvrtý letoun přistál až později odpoledne kvůli nepříznivému počasí na letišti v Pardubicích. Pátý letoun měl technickou závadu a zatím zůstal na letišti Šiauliai v Litvě.

01_4496
Foto: Návrat letounů JAS-39 Gripen z Estonska na domovskou základnu | army.cz

Čeští stíhači a další vojáci působili na letišti Ämari v Estonsku, odkud zabezpečovali plnění spojeneckých závazků České republiky v rámci sil NATO při ochraně vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska.

Třináct ostrých startů a stovky letových hodin

Čeští stíhači mají na svém kontě 13 ostrých startů a stovky letových hodin. Kromě ostrých startů k letounům, které nekomunikovaly s řízením letového provozu, neměly letové plány nebo zapnuté odpovídače, piloti absolvovali společné výcvikové mise i s jednotkami aliančních předsunutých sil, které NATO v oblasti rozmístilo, nebo také cvičili tankování za letu.

02_3956
Foto: Návrat letounů JAS-39 Gripen z Estonska na domovskou základnu | army.cz

„Mise byla úspěšně splněna. Pilotům i ostatním příslušníkům kontingentu přinesla mnoho nových poznatků a zkušeností z mezinárodního prostředí,“ řekl plukovník Petr Tománek, velitel 21. základny taktického letectva Čáslav.

Česká armáda vyslala do Estonska pět letounů a zhruba sedmdesát pět členů leteckého a pozemního personálu převážně z 21. základny taktického letectva Čáslav. Pětice letounů byla nasazena od 1. září do 31. prosince 2019 k ostraze vzdušného prostoru Baltských států, které nedisponují vlastním nadzvukovým letectvem. České vojáky teď pro další období vystřídali na estonské základně příslušníci polských vzdušných sil s letouny F-16.

03_3753
Foto: Návrat letounů JAS-39 Gripen z Estonska na domovskou základnu | army.cz

Večer se zpátky do vlasti vrátila také první část příslušníků 3. úkolového uskupení Armády České republiky Baltic Air Policing 2019. Návrat druhé poloviny kontingentu se plánuje na čtvrtek 9. ledna.