Ministerstvo obrany SR hovoří o dalších modernizačních projektech
Ozbrojené síly Slovenské republiky čeká v příštích několika letech zásadní modernizace. Obdržet mají například obrněné transportéry Patria 8x8 AMV XP, pásová bojová vozidla pěchoty CV90, systémy protivzdušné obrany BARAK MX, stíhací letouny F-16, nebo nová nákladní vozidla na podvozku Tatra. Tím však modernizační plány ministerstva obrany nekončí. Dle vyjádření ministra obrany SR Roberta Kaliňáka Slovenská republika stále pokračuje v průzkumu trhu v souvislosti s nákupem tanků a na pořadu dne je i nákup dronů. A to všechno v časech, kdy vládní koalice neplánuje podle svého předsedy Roberta Fica navyšovat výdaje na obranu.

V průběhu června ministr obrany Slovenské republiky Robert Kaliňák několikrát řekl, že mezi priority ve vyzbrojování patří nákup nových tanků a dronů. Modernizace pozemních sil, včetně tankového arzenálu, patří mezi priority Severoatlantické aliance a mnohé země v Evropě již začaly moderní tanky objednávat nebo dokonce již přebírat. Například Polsko má dnes ve své výzbroji 110 kusů moderních tanků K2 Black Panther a připravuje se na výrobu stovek tanků K2PL na vlastním území. Kromě toho má náš severní soused ve své výzbroji již 47 tanků M1A2 Abrams SEPV3. Pro modernizaci svého tankového vojska se nedávno rozhodlo také Švédsko, které zmodernizuje 110 tanků Stridsvagn 122 na verzi Stridsvagn 123 a k tomu pořídí dalších 44 tanků v této verzi, která bude ekvivalentem nejmodernější verze tanku Leopard 2A8. Všech celkem 154 kusů tanků Stridsvagn 123 má být zavedeno do výzbroje do roku 2031.

Na Slovensku je zatím situace kolem pořízení nových tanků nejistá. Ministerstvo obrany chce pořídit až 104 kusů moderních tanků, o konkrétním typu se však dosud vedou diskuze. Jak nedávno uvedl ministr Kaliňák, Slovensko je v kontaktu se zeměmi, které mají zájem o tanky Leopard 2A8, ovšem tyto tanky jsou drahé a výrazně by zatížily slovenský státní rozpočet. I z toho důvodu se Slovensko ohlíží po dalších možnostech, jako jsou například jihokorejské tanky K2 Black Panther, jejichž výroba bude, jak již bylo zmíněno, licenčně probíhat v Polsku. Slovensko navíc letos s Polskem podepsalo dohodou o prohloubení obranné spolupráce, která mimo jiné zmiňuje právě zájem Slovenska o tyto tanky a možnost zapojení slovenských firem do jejich výroby. Zde je ovšem nutno říci, že výroba tanků K2 Black Panther v jejich polonizované verzi v Polsku zatím neprobíhá a není jasné, zda se výrobu podaří spustit podle harmonogramu, tedy v roce 2026. Ve stejném roce má Slovensko podle Dlouhodobého plánu rozvoje rezortu ministerstva obrany s výhledem do roku 2035 přijmout rozhodnutí o pořízení nových tanků.

Podle Roberta Kaliňáka je na stole také možnost akvizice lehkých nebo středních tanků. Slovensko se již brzy stane uživatelem bojových vozidel pěchoty CV9035 MkIV a výrobce těchto vozidel, společnost BAE Systems Hägglunds, odprezentovala slovenskému rezortu obrany i řešení CV90120, tedy lehký tank na podvozku pásového obrněnce CV90. Podle šéfa slovenského ministerstva obrany existuje i možnost pořízení lehkých tanků na jiném podvozku. Pokud se však Slovensko rozhodne jít jinou cestou, nežli je pořízení nových tanků Leopard 2A8, bude potřeba pro jakýkoliv jiný typ tanku připravit odpovídající logistické a servisní zázemí a dostatek náhradních dílů. Akvizice moderních Leopardů by byla pro Slovensko logickým řešením mimo jiné i proto, že je ve slovenské armádě již zavedeno 15 tanků Leopard 2A4.

Kromě tanků se slovenské ministerstvo obrany chce zaměřit i na akvizici dronů. Drony jsou dnes obecně efektivním prostředkem vedení boje jak na Ukrajině, tak i v konfliktech na Blízkém Východě. O nákupu dronů pro slovenskou armádu se již v minulosti několikrát mluvilo, o jejich pořízení se v minulosti snažil i bývalý ministr obrany Jaroslav Naď. Podle bezpečnostních analytiků potřebují Ozbrojené síly Slovenské republiky drony nejen bojové, ale i průzkumné a vyčkávací munici. Ohledně pořizování vzdušných bezpilotních prostředků Robert Kaliňák řekl, že i na Slovensku existují firmy, které pozorovací a sledovací drony nejen skládají ze součástek dodaných ze zahraničí, ale většinu součástek samy vyvíjejí a vyrábějí. V otázce vyčkávací munice by pak Slovensko muselo jít cestou nákupu od zahraničního výrobce, dodavatelem by mohly být například firmy z Izraele, které patří v této oblasti ke světové špičce.
Situaci kolem dalšího vývoje těchto modernizačních plánů bude velmi zajímavé sledovat, neboť podle nedávných slov premiéra Slovenské republiky Roberta Fica nebude ve státním rozpočtu na příští rok alokováno na obranu více peněz, než je letos. Odmítavý postoj k navyšování obranných výdajů má i předseda vládnoucí strany SNS Andrej Danko a mimo projekty dvojího využití neplánuje růst investic do modernizace armády podpořit ani ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok.
Zdroj: Ministerstvo obrany SR, TA3