Na letošním veletrhu IDET by mělo být prezentováno první pásové BVP CV90 pro AČR
V prostorách dvorany Armádního muzea na Žižkově se včera uskutečnila tisková konference před blížícím se 18. ročníkem veletrhu IDET, který patří mezi nejvýznamnější akce ve střední Evropě v oblasti obrany a bezpečnosti. Zaměřuje se na prezentaci nejnovějších technologií. Akce se koná každé dva roky a slouží jako platforma pro mezinárodní spolupráci a prezentaci českého obranného průmyslu. Pozvánku na veletrh tlumočili vrchní ředitelka Sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR Radka Konderlová, ředitel Sekce komunikačních a informačních systémů Ministerstva obrany ČR brigádní generál Petr Šnajdárek, generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jan Kubata a viceprezidentka Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP) Kristýna Helm.

Odborné veřejnosti z celého světa se od 28. do 30. května v areálu brněnského výstaviště (BVV) představí nejnovější technologie a trendy v obranném průmyslu. Veletrhu IDET společně s veletrhy PYROS a ISET, které jsou zaměřené na prezentaci hasičské, policejní a bezpečnostní techniky a služeb, se letos zúčastní přibližně 650 vystavovatelů ze 34 zemí.
Hlavním mottem letošního ročníku veletrhu IDET je slogan „Ve spojení je síla“ a Ministerstvo obrany ČR i Armáda České republiky budou i letos patřit mezi klíčové vystavovatele. Expozice nabídne přehled o současné podobě a budoucím směřování Armády ČR, která prochází zásadní modernizací. Podle generála Šnajdárka obrana státu již dávno není pouze záležitostí armády a vyžaduje zapojení celé společnosti. Zkušenosti z krizových situací, jako byly například loňské povodně, podle Šnajdárka jasně ukazují klíčovou roli odolné a spolehlivé komunikace.
Návštěvníci se mohou těšit na prezentaci vojenské techniky sloužící v AČR, včetně obrněných vozidel TITUS, tanků Leopard 2A4 nebo pokročilých systémů, jako je rušič STARKOM či pasivní sledovací systém DPET. Výjimečným prvkem letošní expozice budou premiérové ukázky techniky, kterou naše armáda nově zařazuje do své výzbroje. Vedle prezentace vojenských systémů bude expozice demonstrovat i činnost Ústřední vojenské nemocnice, Vojenské zdravotní pojišťovny nebo Vojenského fondu solidarity. Své zastoupení budou mít i čtyři státní podniky resortu obrany, a to LOM PRAHA, Vojenský technický ústav, Vojenský výzkumný ústav a VOP CZ.
Prostor bude věnován také projektům Univerzity obrany v oblasti výzkumu a vývoje, zejména v segmentu bezpilotních a autonomních prostředků. Generál Šnajdárek pro CZ DEFENCE uvedl, že letošní ročník veletrhu bude ve srovnání s rokem 2023 odlišný rozsahem a prezentací nových technologií a jejich propojením. „Bude tam velký důraz na systémy velení a řízení. Je nutné, abychom byli propojeni s ostatními složkami státu. Chceme diskutovat o některých záležitostech z hlediska celkového obranného průmyslu – například jak přistoupit k přelomovým technologiím. Představíme i některé naše záměry v oblasti kvantových technologií,“ sdělil Šnajdárek. Prezentována bude i spolupráce ministerstva obrany a AČR s Českým vysokým učením technickým a dalšími institucemi. „Jistě víte o memorandech a dalších aktivitách, které jsme v poslední době podepsali. Jedna z příležitostí je ukázat náš přístup k robotickým a autonomním systémům. A tam vysoké školy hrají nezastupitelnou roli – nejen Univerzita obrany, ale i Technická univerzita v Liberci, Zemědělská univerzita a další,“ uvedl generál, který se také vyjádřil k představení prvního kusu pásového BVP CV90 MkIV pro AČR. „Věřím, že to stihneme. Je to jeden z exponátů, který chceme na veletrhu mít. Samozřejmě budou i další letecké technologie, systémy velení a řízení, modifikace tanků Leopard 2A4 a systémy elektromagnetického boje,“ prozradil generál Šnajdárek.

Jedním z hlavních lákadel letošního veletrhu IDET bude světová premiéra kolového obrněného vozidla pěchoty Pandur 8x8 EVO od společnosti Tatra Defence Vehicle. K vidění bude na stánku skupiny Czechoslovak Group (CSG), která se letos stala generálním partnerem veletrhu. Českou premiéru pak na veletrhu bude mít třetí generace pušek CZ BREN od České zbrojovky. Společnost LPP představí nový produkt, který mění status quo v oblasti letecké navigace bezpilotních prostředků, a zároveň bude k vidění nové bezpilotní vozidlo HORNET s plně autonomní navigací. EVPÚ Defence uvede novinky z produktové řady GLADIUS. Evropská společnost MBDA zas představí novou, z ramene odpalovanou řízenou střelu Enforcer-X. Ve stánku GLOMEX Military Supplies bude k vidění i evoluční úprava Toyoty Hilux s označením Chamois. Česká technologická skupina TRL Space představí unikátní řešení pro monitoring a ochranu hranic. Společnost MESIT poprvé veřejně uvede novou náhlavní soupravu M20 pro vojenské a taktické použití. Ze zahraničních společností se představí například německá firma Rheinmetall s expozicí o ploše 380 m². Dále se představí společnosti Elbit Systems, Honeywell, IAI (Israel Aerospace Industries), KNDS, Lockheed Martin nebo Patria. Zajímavá bude i rozsáhlá expozice INDIA PAVILION a prezentace Maďarska, Rakouska či Slovenska.
Veletrh IDET je ideálním místem pro rozvoj průmyslové spolupráce mezi českými firmami a zahraničními partnery. Vrchní ředitelka Sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany Radka Konderlová pro CZ DEFENCE uvedla: „IDET a účast ministerstva obrany a Armády ČR na tomto veletrhu je zcela klíčová. Je to nejvýznamnější veletrh v České republice. Musíme být trochu patrioti. Organizátorům z BVV se letos podařilo seskupit obrovské množství vojenské techniky. Proběhne také řada konferencí a panelových diskusí na klíčová témata – například moderní technologie, o kterých jsme si donedávna ani nemysleli, že se stanou součástí vojenských schopností, ale dnes jsou pro armádu zásadní k získání strategické výhody nad protivníky.“ Konderlová také potvrdila účast všech resortních státních podniků, které jsou dnes nedílnou a důležitou součástí obranného průmyslu v ČR a podílejí se na programech průmyslové spolupráce i na strategických akvizičních projektech. „Ráda bych zmínila, že letos poprvé na IDETu budou vystavovat i další složky spadající pod ministerstvo obrany – například vojenské nemocnice a další instituce,“ dodala Konderlová. IDET je také místem podpisů klíčových memorand o porozumění mezi globálními firmami a českým obranným průmyslem. Na posledním ročníku to byla například memoranda s firmou Lockheed Martin nebo oznámení o pořízení nového pásového BVP pro AČR. Zajímalo nás, zdali se nějaké významné podpisy chystají i letos. „Nechte se překvapit, ale myslím, že v oblasti F-35 a spolupráce s Lockheed Martin se zase posuneme dál,“ naznačila Konderlová.
Veletrh IDET 2025 bude zahrnovat i témata kosmické obrany, startupové komunity nebo 3D technologií. Součástí bude samostatná expozice „Space Defense and Start-Up“, zaměřená na vesmírnou obranu a inovace startupů. Velkým tématem bude na veletrhu také rozvoj aditivní výroby, tedy 3D tisku, který přináší průmyslu zcela nové konstrukční možnosti a téma 3D technologií letos ukáže, jak obranný průmysl tyto inovace efektivně využívá. V této souvislosti se 29. května uskuteční první ročník odborného setkání 3D-ARMY, jehož hlavním tématem bude využití 3D tisku pro vývoj a výrobu zbraní, dronů a vojenské techniky.
Odborným garantem veletrhu je AOBP. Viceprezidentka Kristýna Helm pro CZ DEFENCE uvedla, že některé startupové firmy, které na minulém ročníku veletrhu prezentovaly nové technologie, mají již dnes své první zákazníky. „V rámci Severoatlantické aliance je teď velký trend podporovat startupy – dokážou přinést inovace rychleji a často levněji než velké korporace,“ řekla naší redakci Helm. AOBP bude mít na veletrhu společný stánek se slovenskou asociací. „Spolupracujeme se slovenskou asociací nejvíce z evropských, protože máme mnoho propojených průmyslových zájmů. Řada českých společností má mateřské firmy na Slovensku, často se setkáváme a spolupracujeme. Na veletrhu proběhne i společné jednání prezídií,“ dodala Kristýna Helm. Na otázku, zda vnímá posun v přístupu bankovního sektoru k firmám obranného průmyslu, viceprezidentka AOBP odpověděla: „Situace je příznivější. Řada bank přehodnotila svou politiku. EGAP upravil podmínky. Česká exportní banka dlouhodobě nabízí produkty, které velmi pomáhají. Nicméně Evropská investiční banka má stále politiku, která – i když se mění – zatím neumožňuje investice do čistě obranných projektů, jako jsou výbušniny, zbraně, munice, tedy produkty s jediným uživatelem: ozbrojenými složkami. V České republice jsou navíc stále banky, které obranný průmysl odmítají financovat kvůli povaze výroby. To je pro nás stále problém – zejména pro malé a střední podniky, jejichž projekty nejsou pro banky tak atraktivní jako u velkých hráčů,“ uzavřela pro CZ DEFENCE viceprezidentka AOBP Kristýna Helm.