Spojenci se mohou na českou minometnou četu z Přáslavic spolehnout
Jak rychle a efektivně se dokáže tisíc vojáků z devíti různých států stmelit a efektivně odvrátit útok? To bylo hlavním úkolem certifikačního cvičení Crystal Arrow, jehož se účastnily jednotky bojového uskupení v misi eFP (enhanced Forward Presence) v Lotyšsku.
Foto: Z vyčkávacího postavení do palebného postavení vyrážejí plnit palebný úkol | Ministerstvo obrany ČR
Námětem bylo napadení Lotyšska fiktivním nepřítelem. Lotyšská armáda a partnerské jednotky eFP měly za úkol nepřítele blokovat a získat čas, než další vojáci NATO přijedou na pomoc, a poté společně provést protiútok.
Desetidenní cvičení mělo ověřit, zda je battlegroup, tedy bojové uskupení, schopno spolupracovat a plnit úkoly. Jeho součástí je také česká minometná četa, již nyní tvoří příslušníci 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic. „Naším úkolem bylo zabezpečit palebnou podporu ostatním jednotkám,“ vysvětlil jeden z Čechů, poručík M. K. s tím, že jeho jednotka během výcviku provedla skoro dvě desítky palebných úkolů.
Jen pro zajímavost, palebné úkoly plní minometná četa s minomety ráže 120 mm. Každá tato zbraň váží 240 kilogramů. Tři vojáci ji musí zvládnout rychle vyložit z vozidla, přesunout a připravit k palbě. Poté musí minomet znovu uvést do takzvané pochodové polohy a na vozidle přesunout na jiné místo kvůli hrozící palbě nepřátelského dělostřelectva.
Foto: Palba salvou na cíl | Ministerstvo obrany ČR
Cvičení probíhalo nepřetržitě, jednotka tedy musela být v pohotovosti a připravená poskytovat palebnou podporu ve dne, v noci. Zároveň musela být schopná zajistit své vlastní postavení. „Bylo to hodně psychicky i fyzicky náročné. Nezbytné bylo rozvržení sil tak, aby vojáci byli schopní plnit úkoly i přes nedostatek odpočinku a chladné počasí,“ doplnil M. K.
Foto: Úspěšné navedení minometné palby na cíl dělostřeleckým průzkumem | Ministerstvo obrany ČR
Do Crystal Arrow se zapojila tisícovka vojáků z devíti armád, zkoordinovat tuto masu lidí a techniky tedy kladlo velké nároky hlavně na velení. „Pro nás bylo důležité zjištění, že jsme schopní plánovat, přijímat rozkazy a podávat hlášení v angličtině bez jakýchkoliv problémů,“ zdůrazňuje poručík M. K.