Státní podnik LOM Praha modernizoval vrtulníky pro jednotku speciálních vzdušných operací

 12. 04. 2021      kategorie: Armáda ČR

Státní podnik LOM Praha dokončil další etapu modernizace vrtulníků Mi-171ŠM určených pro jednotku speciálních vzdušných operací (SOATU – Special Operation Air Task Unit). Po prototypové zástavbě na stroji p. z. 9781 byly Armádě České republiky předány další sériové kusy. Realizace úprav a zástaveb bude probíhat i v následujícím období. 

03Foto: Státní podnik LOM Praha dokončil další etapu modernizace vrtulníků Mi-171ŠM určených pro jednotku speciálních vzdušných operací (SOATU – Special Operation Air Task Unit). (ilustrační foto) | Ministerstvo obrany ČR

Projekt pojmenovaný SOATU II byl prováděn na „stosedmdesátjedničkách,“ které již prošly několika modernizačními programy. Z  hlediska avioniky jsou tyto vrtulníky plně interoperabilní s aliančními jednotkami, a ne neprávem jsou označovány jako nejlépe vybavené Mi-171Š na světě. Z hlediska letové bezpečnosti došlo v první části projektu k úpravě indikace letových přístrojů z metrických na imperiální jednotky, které jsou používané v armádách NATO. V druhé, rozsahem podstatně větší části projektu, se jednalo primárně o dovybavení drakovými prvky, které významným způsobem rozšíří portfolio misí vrtulníku, dále zjednoduší manipulaci s nákladem a zvýší pasivní bezpečnost posádky, zejména palubního inženýra. 

Nový palubní jeřáb

V reálu se jedná o náhradu palubního jeřábu LPG-150 (s nosností 150 kg) za jeřáb Breeze-Eastern 29900-59 s nosností 600 liber (272 kg) a podstatně vyšší rychlostí navíjení. Tento jeřáb nahradí i druhý původní jeřáb SLG-300 s nosností 300 kg, ovšem s hmotností téměř 180 kg a zabírající velkou část nákladní kabiny. V nosníku nového jeřábu je navíc integrován i hák Tyler sloužící k zavěšení lana fast-rope nebo horolezeckého lana, určených pro výsadky.

Součástí montáže jeřábu je i  stupačka pod levé dveře, která zjednoduší vtažení nákladu nebo zachraňovaného do kabiny. Do nákladní kabiny byl instalován systém kolejnic určených k upínání nákladu, válečkových drah a dalšího vybavení včetně pancéřování. Tento systém výrazně zjednoduší práci s  nákladem a umožní upevnění standardizovaným způsobem využívaným v NATO včetně možnosti jednoduché práce s používanými paletami. Do tohoto systému jsou také upínány nově zkonstruované desky palubních zbraní M-134DH „Minigun“, které jsou lehčí a díky novému upínání umožňují jednoduší instalace než předchozí. 

minigun
Foto: Do systému jsou také upínány nově zkonstruované desky palubních zbraní M-134DH „Minigun“, které jsou lehčí a díky novému upínání umožňují jednoduší instalace než předchozí. | LOM Praha s. p. / CC BY-NC-ND

 

Nové, samonavíjecí pásy 

Posledním prvkem, avšak ne nejméně důležitým, je unikátní poutací systém palubního inženýra, který mu umožňuje práci v kokpitu, ale v případě havárie neumožní volný pohyb palubního inženýra po kabině, což v minulosti vedlo ke zranění jeho, ale i ostatních členů posádky.

06
Foto: Unikátní poutací systém palubního inženýra mu umožňuje práci v kokpitu, ale v případě havárie neumožní volný pohyb palubního inženýra po kabině. | LOM Praha s. p. / CC BY-NC-ND

Původní poutací systém byl používán velmi omezeně, protože znemožňoval pohyb palubního inženýra a tím i výkon jeho úkolů. Nyní jsou použité samonavíjecí pásy od firmy Schroth, která je renomovaným výrobcem leteckých bezpečnostních prvků.

Přidat na Seznam.cz

 Autor: Jan Kalita