Veletrh DEFEA potvrdil rostoucí význam obranného průmyslu nejen v Evropě
Letošní ročník veletrhu DEFEA (Defence Exhibition Athens), který proběhl mezi 6. až 8. květnem v Athénách, byl významnou událostí v oblasti obranného a bezpečnostního průmyslu nejen v Řecku. Tento veletrh, jenž má záštitu řeckého ministerstva národní obrany, hostil celkem přes 400 vystavovatelů z více než 35 zemí a téměř 100 oficiálních delegací z 45 států, což potvrzuje význam této akce, která se stala jednou z klíčových platforem pro mezinárodní spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti.
Video: Veletrh DEFEA potvrdil rostoucí význam obranného průmyslu nejen v Evropě / CZ DEFENCE
Řecké ozbrojené síly (Hellenic Armed Forces) disponují přibližně 142 700 aktivními vojáky a 221 350 rezervisty, což celkově představuje více než 364 000 příslušníků ozbrojených složek. Tato čísla řadí Řecko na páté místo mezi členskými státy NATO co do velikosti aktivních ozbrojených sil. Polohu Řecka lze v rámci východního Středomoří označit za strategickou, proto je kladen velký důraz na obranu tohoto regionu. Řecké ozbrojené síly se skládají ze tří hlavních složek. Stejně jako v jiných evropských zemích se i v Řecku rozběhla výrazná modernizace ozbrojených sil s cílem navýšit celkové schopnosti a připravenost řecké armády. Tento plán zahrnuje nemalé investice do nových vojenských systémů a technologií, výcviku i infrastruktury, což se odrazilo i na letošním ročníku veletrhu DEFEA, kde se prezentovaly velké zbrojařské společnosti z celého světa. K vidění tak byly špičkové inovace a výsledky technologického vývoje v oblasti pozemních, námořních, vzdušných, kybernetických i vesmírných prostředků a systémů. Na veletrhu nechyběli ani významní představitelé EU a NATO nebo zástupci institucí a agentur, jako jsou například DG DEFIS, EDA, EDF, EDIDP, OCCAR, NSPA, DIANA, HCDI či řecká iniciativa na podporu inovativního obranného ekosystému.

Na veletrhu DEFEA dominovaly v jednotlivých expozicích pokročilé raketové systémy a komplexní škála přesně naváděné munice, které jsou pro současné moderní bojiště klíčové, podobně jako autonomní systémy (UAV, UGV, USV, UUV) a technologie proti dronům schopné neutralizovat jednotlivé bezpilotní stroje i celé kooperující sestavy (roje). V tomto ohledu nás zaujala například expozice Kypru. Na akci byly k vidění také vrtulníky, hlavní bojové tanky, obrněná vozidla, salvové raketové systémy a nechybělo ani dělostřelectvo, komunikační systémy, ruční palné zbraně, různé typy a ráže munice, řízené střely či strategické zbraně.

Mezi 98 delegacemi, které veletrhu DEFEA navštívily, byli vysocí političtí a vojenští představitelé z mnoha zemí, včetně ministrů a náměstků ministrů obrany například z Arménie, Kypru, Rumunska, Maďarska, Srbska, Bulharska či Černé Hory. Veletrhu se zúčastnili také zástupci francouzského generálního ředitelství pro obranné vybavení a investice, významní zástupci Estonska, Saúdské Arábie a dalších zemí. Za pořadatelskou zemi byli přítomni zástupci řeckého ministerstva národní obrany, generálního ředitelství pro obranné vybavení a investice, generálního štábu řeckých ozbrojených sil, řecké policie, hasičského sboru, pobřežní stráže a ministerstva pro rozvoj. Veletrhu se zúčastnili také vysocí vojenští představitelé ze Spojených států, Ukrajiny, Egypta, Austrálie, Itálie, Španělska, Polska, Izraele, Jordánska a dalších zemí, spolu se zástupci obranného průmyslu ze 16 zemí, včetně Rakouska, Německa, Nizozemska, Litvy, Francie, Itálie, Portugalska a Indie.
Návštěvníci veletrhu mohli vidět jak společnou expozici České republiky, kde se prezentovali zástupci českého obranného průmyslu jako například společnosti ERA, STV GROUP, Zetor Engineering či PBS Group, tak samostatné výstavní stánky, jako měla například Česká zbrojovka, resp. holding Colt CZ Group.

Dominantní samostatnou výstavní plochu v rámci českých zástupců obranného průmyslu pak měla společná prezentace firem Tatra Export, Czechoslovak Export, MSM Group a Excalibur Army. Posledně jmenovaná společnost na veletrh přivezla nejnovější generaci raketometu RM-70 Vampire – vícehlavňový raketomet ráže 122 mm, který nese zásobu 40 raket typu Grad přímo v hlavních a dalších 40 raket v nabíjecím zařízení. Tento systém nám blíže představil ředitel rozvoje obchodu s pozemní technikou skupiny CSG Pavel Doško. „Je to moderní palebný systém, který je umístěný na osmikolovém podvozku Tatra nejnovější generace s pancéřovanou kabinou Puma společnosti Excalibur Army. Systém je unikátní tím, že je schopen přijet na libovolnou nepřipravenou palebnou pozici, velice rychle zamířit a vypálit všech 40 raket, poté umí velice rychle dobít dalších 40 raket, opět vystřelit a zase zmizet ještě předtím, než je nepřítel schopen nějakým způsobem reagovat,“ řekl naší redakci Pavel Doško.

Raketomet RM-70 Vampire je vybaven řadou senzorů, které poskytují data pro systém řízení palby, což zajišťuje velmi rychlou akceschopnost. „To je na moderním bojišti, které je nasycené různými protibaterijními prostředky, jako například radary, nepřátelskou palbou, pozorovacími drony, sebevražednými drony a dalšími prostředky, opravdu velice důležité,“ zdůraznil Pavel Doško. Na nejnovější verzi salvového raketometu RM-70 Vampire dominuje pancéřovaná kabina Puma, která nabízí vyšší úroveň balistické ochrany, protiminové ochrany a množství dalších vylepšení jako například speciální systém na otevírání a zavírání těžkých pancéřových dveří, včetně možnosti automatického i manuálního otevření, a to i v případě převrácení vozidla na bok. Kabina také disponuje výměnným systémem bojových filtrů v případě průjezdu vozidla zamořeným územím. Uvnitř samotné dělostřelecké nástavby jsou nové přesné motory, nové typy převodovek, vylepšené senzory a celá řada dalších prvků. „Dalším vylepšením je implementace nezávislého zdroje energie, aby vozidlo mohlo generovat energii potřebnou k provozu i bez zapnutého motoru a mohlo tak nějakou dobu zůstat ve vyčkávací pozici, a pak velice rychle reagovat na případný požadavek na provedení palebného úkolu,“ doplnil výčet novinek Doško.

V souvislosti s raketometem RM-70 Vampire je zajímavá také používaná munice, kterou vyrábí slovenská společnost MSM Group, která na veletrhu také vystavovala, a to především dělostřeleckou munici ráže 155 mm a minometné granáty různých druhů. Vampire dokáže pracovat jak s klasickými neřízenými raketami Grad, tak s moderní chytrou municí. „Podle konkrétního zvoleného typu, který zákazník využívá nebo chce využívat, je potřeba implementovat programovací jednotku buď do balistického počítače, anebo jiným způsobem tak, aby raketa – než opustí hlaveň – věděla, kam přesně má zamířit,“ sdělil CZ DEFENCE Pavel Doško. Díky možnosti využití moderní munice raketomet RM-70 Vampire zdvojnásobil vzdálenost dostřelu z původních 20 na 40 kilometrů.
Zajímavostí expozice Czechoslovak Export byl lehký bezpilotní letoun, který společnost nabízí řeckému hasičskému sboru. „Letoun má sloužit k pozorování, což je velmi dobře použitelné během rozsáhlých požárů, které jsou v Řecku každý rok. Díky tomuto UAV bude řecký hasičský sbor schopný pozorovat vývoj požárů, a tím pádem efektivněji hasit,“ sdělil naší redakci Regional Sales Director Czechoslovak Export Juraj Leško.

Velký zájem pak budila vozidla Tatra, a to i v rámci expozic různých vystavovatelů, kteří na veletrhu DEFEA prezentovali své systémy právě na podvozcích od kopřivnické automobilky. „Máme několik partnerů v celém světě, kde jsou naše podvozky využívány a partneři tomu přizpůsobují i prezentace na výstavách, kde často vidíte modely jejich systémů na podvozcích Tatra,“ sdělil CZ DEFENCE obchodní ředitel Tatra Export Vladimír Sokolovský, který zároveň zdůraznil univerzálnost použití českého podvozku. „Tatra je rozhodně vhodná na všechny typy nástaveb. Zaměřujeme se samozřejmě na offroad provedení vozidel, radary, zbraňové systémy, ale i logistická vozidla pro podporu zásobování a tak dále,“ doplnil Sokolovský s tím, že Řecko je pro společnost Tatra Export, která zastupuje společnost Tatra Trucks, velmi zajímavým trhem. „Rádi bychom samozřejmě navázali na historii, která tady je, protože v řecké armádě tatrovky sloužily a slouží. Máme co nabídnout. Klíčem je unikátní a funkční řešení vozidla. Přestože Tatra je na trhu už více než sto let, stále dokáže konkurenci zaskočit. I pro zájemce je překvapující, že takový systém vyrábíme jako jediní na světě a že náš podvozkový systém má schopnosti úplně někde jinde než u jiných výrobců,“ doplnil obchodní ředitel Vladimír Sokolovský.

Letošní obranný veletrh DEFEA 2025 plně využil svůj potenciál a stal se místem pro vznik různých firemních a mezivládních spoluprací. Ukázal také nový trend, a to snahu jednotlivých států navrátit široké vývojové a výrobní schopnosti do národních průmyslových komplexů a snižovat tak svou závislost na velkých globálních dodavatelích.