Vojáci, kteří zachránili lidské životy, byli generálem Opatou oceněni

 13. 02. 2021      kategorie: Armáda ČR

Náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata nedávno ocenil pět statečných vojáků, kteří zachránili lidské životy či zabránili obrovským škodám na majetku. Za pohotové jednání a včasný zásah jim předal certifikáty Laudi Memorabilis, plakety za záchranu života a minci.

bann2_100Foto: Společná fotografie ze slavnostního oceňování | army.cz

„Je až s podivem, do jakých neobvyklých situací se naši vojáci dostali, o to je pro mě více potěšující, jak si dokázali poradit a vše zdárně zvládnout. To svědčí o jejich dobré připravenosti a vycvičenosti,“ zhodnotil armádní generál Aleš Opata.

Dramatické chvíle jako z hororu zažil ve stanici metra v Praze desátník Karel Sokol z 13. dělostřeleckého pluku Jince, když jel v brzkých ranních hodinách do práce. „Byl jsem svědkem potyčky mezi mužem a ženou. Žena ohrožovala muže nožem na nástupišti a poté také v metru, chtěla ho bodnout. Snažil jsem se celou situaci uklidnit. Když v nestřeženém okamžiku žena nůž upustila, rychle jsem ho odkopl a zvedl,“ popsal desátník Sokol. Dělostřelcova duchapřítomnost zabránila trestnému činu a zachránila muži život.

foto-1_410Foto: Desátník Karel Sokol z 13. dělostřeleckého pluku Jince | army.cz

_dsc0965Foto: Armádní generál Aleš Opata ocenil mincí za odzbrojení pachatelky desátníka Karla Sokola | army.cz

Požár rodinného domu v obci Loštice mohl skončit velkou tragédií. Nestalo se tak díky statečnému a rychlému zásahu desátníka Rostyslava Hoška ze Skupiny kybernetických sil a informačních operací Olomouc. Voják z hořícího domu zachránil důchodkyni, když vykopl dveře do jejího bytu a vyvedl ji ven, pokusil se také vyprostit muže a přivolal hasičskou jednotku. Svým jednáním zachránil lidský život a eliminoval škody na majetku.

foto-2_399Foto: Desátník Rostyslav Hošek ze Skupiny kybernetických sil a informačních operací Olomouc | army.cz

Četař Petr Kokoška a desátník David Kavan z 25. protiletadlového raketového pluku Strakonice byli v rámci boje proti koronaviru nasazeni ve Stodské nemocnici. Mladá žena hospitalizovaná na covid jednotce náhle upadla do bezvědomí, zastavilo se jí srdce. Vojáci okamžitě jednali a ženu začali resuscitovat. Záchrana, kterou prováděli v ochranných oblecích, trvala 40 min a byla úspěšná. Podařilo se jim obnovit životní funkce. Podle slov hlavní sestry byla jejich pomoc zcela zásadní a pro záchranu života rozhodující.

strakoniceFoto: Desátník David Kavan a četař Petr Kokoška z 25. protiletadlového raketového pluku Strakonice | army.cz

Dalším oceněným vojákem byl rotný Marek Šťastný z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec. Profesionálně pomohl muži, který zkolaboval a několikrát upadl do bezvědomí na čerpací stanici v Hodkovicích nad Mohelkou. Udržel ho při vědomí až do příjezdu záchranné služby.

liberecFoto: Rotný Marek Šťastný z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec | army.cz

Přidat na Seznam.cz