Armáda nasadila k ochraně vnitřních hranic vojáky aktivní zálohy

 22. 10. 2022      kategorie: Aktivní zálohy
Přidat na Seznam.cz

Na zelené hranici dnes posilují Policii České republiky kromě vojenských profesionálů také příslušníci aktivní zálohy. Ve společných hlídkách s policisty a celníky plní úkoly při znovuzavedení ochrany vnitřních hranic v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji.

azochrana_01Foto: Na zelené hranici posílili Policii České republiky vojáci aktivní zálohy (Trojmezí Hrčava) | praporčík Tomáš Sova

Vojáci z pěších rot AZ Krajských vojenských velitelství z Brna, Zlína a Ostravy doplnili jednotky pozemních sil. Ty jsou nasazeny od neděle 9. října 2022.

„Početně tvoří vojáci AZ třetinu jednotek nasazených ve čtvrté rotaci,“ upřesnil plukovník Martin Janatka z Velitelství pro operace a dodal: „Při tomto nasazení armáda použila připravený předběžný operační plán Migrace, který je zpracovaný pro celou státní hranici.“

azochrana_02Foto: Vojáci AZ absolvovali před nasazením poučení (pěší rota AZ KVV Ostrava) | praporčík Tomáš Sova

Záložníci jsou při podobné akci nasazeni poprvé. V minulosti pomáhali při coronavirové pandemii v očkovacím centru. Zkušenosti získali také během působení v zahraničních operacích v Afghánistánu a Pobaltí. Nyní plní úkoly v sestavě mezinárodní bojové skupiny na Slovensku, které Češi velí.

Vojáci jsou povoláni v souladu s Nařízením vlády č. 301 ze dne 5. října 2022.

Celkem je připraveno 320 vojáků Ozbrojených sil ČR, kteří se střídají ve čtyřech rotacích. Jejich nasazení se předpokládá do 28. října.