Pokud se nepodaří uzavřít mír na Ukrajině, může Rusko získat více než požaduje
V situaci, kdy se ukrajinské armádě přestane dařit odrážet útoky ruských jednotek, tedy kdy oslabené či prolomené linie a pozice nebude již možné stabilizovat, lze očekávat nasazení ruských rezerv na prioritních směrech.

Může se jednat o prostor Donbasu směrem na Dněpropetrovskou oblast, a to i v souvislosti se získáním surovinových zdrojů a průmyslových kapacit. Avšak nelze vyloučit ani vojenské operace za účelem obsazení černomořského přístavu Oděsa, včetně pásu přiléhajícího k pobřeží Černého moře. Toto území má strategický význam pro obě strany. Přístup k Černému moři představuje pro Ukrajinu důležité námořní obchodní spojení se světem. U Ruska půjde zejména o rozšíření geopolitického vlivu, rozšíření obsazeného území Ukrajiny s omezením jejího ekonomického a vojenského potenciálu a propojení s Podněstřím, kde je přítomen ruský vojenský kontingent.
Kromě bojů na přední linii probíhá v současné době také řada operací s cílem narušit týl a zásobování protivníka. Pokud se Rusku podaří kromě postupu na frontě cíleně a významně oslabovat i zázemí, budou vytvořeny předpoklady pro nasazení záloh, které Rusko buduje. Nejde přitom jen o počty vojáků, ale také o novou techniku dodávanou k jednotkám, která doposud nebyla nasazena na frontě.
Írán a zájmy Ruska a Číny
Bylo reálné očekávat, že Rusko a Čína pomohou vojensky Íránu během kampaně ze strany Izraele a USA? Útoky proti zařízením a kapacitám spojených zejména s jaderným vývojem a také proti vojenským představitelům sice režim oslabily, avšak tuto hrozbu dostatečně neeliminovaly. Možná právě tento do jisté míry omezený konflikt ukončený rychlým příměřím, byl ovlivněn rovněž přístupem Ruska a Číny, a tedy i nastavením akceptovatelného rozsahu útočných operací, jenž byl pravděpodobně včas předjednán. Čína ani Rusko nemají v současné době zájem eskalovat situaci či se zapojit do konfliktu na Blízkém východě. Také Írán se nyní nehodlá pouštět do většího konfliktu se silnějším protivníkem (Izrael a USA).
Je rovněž stále zřejmější, že pro USA je vyšší prioritou oblast Blízkého východu než Ukrajina, a naopak pro Rusko je to nyní právě konflikt na Ukrajině, kam směřuje svou největší pozornost a prostředky. Navíc Rusku zatím vyhovuje, že nemusí rušit základny v Sýrii. V současné době je pro Rusy pravděpodobně i jistým finančním odlehčením, že nemusí udržovat bývalý Asadův režim.
Čína v poslední době posilovala zejména kapacity Íránu v oblasti výroby řízených střel, včetně poskytování satelitních technologií, což jí pravděpodobně usnadní získání Íránu pro své zájmy. V březnu 2021 podepsaly Írán s Čínou dohodu o strategické spolupráci na dalších 25 let. Dohoda se zaměřuje především na oblasti energetiky a investic, ale zahrnuje také spolupráci ve vojensko-obchodní oblasti. Jde rovněž o další posun v souladu s geopolitickými zájmy Číny. Není vyloučeno, že právě nyní se rozjíždí další ekonomická a vojenská pomoc Íránu ze strany Číny. V každém případě lze zatím jen obtížně vyhodnotit, v čí prospěch bude hrát nakonec tato epizoda v rámci napadání a oslabování Íránu. Vítězná bitva nemusí vést k vítězné válce.
Kromě toho se Čína zasazovala o dodržování mezinárodní dohody o íránském jaderném programu, kterou Írán začal v roce 2019 „porušovat“, když od této dohody odstoupily USA. Čínské ministerstvo obchodu nedávno uvedlo, že se Peking bude snažit jadernou dohodu zachránit. Nyní, jak se zdá, je tento „problém“ minimálně odložen a stále existuje šance, že se ho podaří vyřešit jednáním, a nikoli použitím vojenské síly.
V poslední době dochází k rozvoji spolupráce mezi Pákistánem, Čínou a Íránem. Vzhledem k vazbám Číny a Pákistánu a jejich vzájemné ekonomické a vojenské spolupráci se pravděpodobně jedná o čínskou snahu vytvořit širší koalici, jež by čelila zejména USA a Izraeli, popř. jejich evropským spojencům. V současné době Čína jako hlavní hráč uvedené koalice potřebuje ke svému rozvoji stabilitu v daném regionu a je si plně vědoma, že pokud nebude muset čelit krizi, která by ji brzdila či omezovala, bude čas pracovat v její prospěch.
Zdroj: The Kyiv Independent, International Crisis Group