Slovensko vyhlíží nová odbytiště pro domácí obrannou produkci
Slovenský obranný průmysl rok od roku roste. Zatímco v roce 2023 přesáhl export zbraní a munice ze Slovenska hodnotu 538 milionů eur, v loňském roce vývoz zbraní činil 1,15 miliardy eur. Zároveň se slovenskému obrannému průmyslu letos v únoru podařilo uzavřít dohodu s Polskem o prohloubení spolupráce v oblasti obrany, která se týká společné výroby velkorážní munice. Konkrétně se jedná o dělostřeleckou munici ráže 155 milimetrů, v jejíž produkci se Slovensko řadí mezi evropskou špičku. Ministr obrany SR i samotný předseda vlády SR vidí příležitosti pro slovenský obranný průmysl i na dalších trzích mimo evropský kontinent.
Premiér slovenské republiky Robert Fico nedávno uvedl, že chce podpořit vývoz výrobků slovenského obranného průmyslu, který každoročně přináší do státního rozpočtu stále více peněz. Jedním z potenciálních nových trhů pro slovenskou zbrojařskou výrobu je Brazílie. Největší země Jižní Ameriky by mohla mít zájem o slovenské houfnice Zuzana 2, případně o lehčí houfnice EVA. Své tvrzení Robert Fico opírá o fakt, že slovenská houfnice Zuzana 2 byla Brazílii nabízena, na jaře loňského roku si však brazilská armáda vybrala izraelské systémy ATMOS 2000. Zuzana 2, kterou společně nabízely společnosti Konštrukta – Defence a Excalibur International, skončila na druhém místě. Kromě izraelských houfnic a slovenských Zuzan se výběrového řízení v Brazílii účastnila také houfnice Caesar a čínský systém SH15 6x6.

Na podzim loňského roku, zhruba 5 měsíců od oznámení výsledků tendru na dodání 36 houfnic pro brazilskou armádu, se objevily v médiích informace, že proti nákupu izraelských strojů by mohl vystoupit brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva. Důvodem, proč by tento nákup nepodpořil, má být odpor vůči izraelské vojenské operaci v Gaze. Právě na tento fakt slovenský premiér Robert Fico poukázal ve svém vyjádření, kdy uvedl, že v případě zrušení výsledku tendru na nové houfnice by mohla Brazílie oslovit dodavatele, který se umístil na druhém místě, což je právě slovenský výrobce Konštrukta – Defence. Dosud ale není známo, zda se akvizice izraelských houfnic zruší, nebo se v ní bude pokračovat. Nejnověji by Slovensko rádo vyměnilo houfnice Zuzana 2 za 4 dopravní letadla Embraer C-390 Millennium, o které slovenský resort obrany projevil v závěru loňského roku zájem.

Dalším potenciálním trhem pro výrobky slovenského obranného průmyslu může být Vietnam. Místopředseda slovenské vlády a ministr obrany Robert Kaliňák považuje Vietnam za zemi, která je pro slovenský obranný průmysl z hlediska geografické polohy v Jihovýchodní Asii velmi důležitá. V tomto regionu se Slovensku již podařilo uspět s houfnicí EVA, kterou si vybrala loni v říjnu Malajsie a Vietnam by mohl být dalším perspektivním zákazníkem, který slovenskému obrannému průmyslu pomohl v upevnění pozice v daném regionu.
O Vietnamu lze obecně říct, že představuje pro západní zbrojařské společnosti zajímavý trh, neboť velká většina vojenského vybavení armády Vietnamské lidové armády pochází z dob Sovětského svazu. Slovensko by dle vládních představitelů mohlo Vietnamu nabídnout houfnice nebo velkorážní munici. Letos se již objevily informace o tom, že Vietnam má zájem o koupi 20 houfnic K9 jihokorejské provenience, ovšem tento počet zdaleka nenahradí zastaralé vybavení Vietnamské lidové armády. Možná nabídka slovenských houfnic tak mohla být jedním z témat, o kterých slovenský premiér Robert Fico hovořil s generálním tajemníkem Komunistické strany Vietnamu v průběhu své návštěvy Moskvy v souvislosti s oslavami 80. výročí skončení 2. světové války.
Zdroj: Stvr.sk, Defensenews.com, Defensa.com