Z Afghánistánu se vrací naše jednotka „Strážných andělů"

 09. 02. 2020      kategorie: Armáda ČR
Přidat na Seznam.cz

Po téměř pěti letech ukončila v Afghánistánu působení jednotka Guardian Angels. Původně byli tito ochránci součástí leteckého poradního týmu (AAT – Air Advisor Team), od února 2019 působili samostatně v rámci Úkolového uskupení AČR. Naposledy zodpovídali za bezpečnost spojeneckých jazykových lektorů.

3
Foto: Jednotka Guardian Angels na společné fotografii | army.cz

Poslední jednotka Guardian Angels působila na kábulské letecké základně HKIA (Hamid Karzai International Airport) od loňského srpna. Tvořilo ji 21 vojáků z útvarů napříč republikou – například z 22. základny vrtulníkového letectva, 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany či 71. mechanizovaného praporu. Členy týmu byli rovněž příslušníci Hradní stráže, která své vojáky vysílala do zahraniční mise vůbec poprvé.

4
Foto: Jednotka Guardian Angels na společné fotografii | army.cz

„Naše jednotka byla zodpovědná zejména za zajištění ochrany lektorů, kteří se podíleli na výuce anglického jazyka budoucích pilotů a techniků vzdušných sil afghánské armády. Tento operační úkol vyžadoval neustále velkou míru pozornosti, jelikož jenom samotných afghánských studentů bylo ve škole, kde probíhala výuka, denně přítomno 150 až 200," sdělil velitel poslední jednotky Guardian Angels poručík J. H. s tím, že ochránci hlídali lektory nejen při výuce, kdy s nimi byli fyzicky přítomni v učebnách, doprovázeli je i na cestě na a z pracoviště domů, mimo základnu.

7
Foto: Ukázka členů jednotky Guardian Angels při výcviku CLS (Combat Life Saver, první pomoc v polních podmínkách) | army.cz

Všichni členové týmu před nasazením prošli několikaměsíčním vševojskovým výcvikem s důrazem na střeleckou a taktickou přípravu. Absolvovali také specializovaný kurz ochrany osob, jehož součástí byla i příprava řidičů v pancéřovaných vozidlech v extrémních podmínkách, a kurzy první pomoci.

Ministr obrany Lubomír Metnar na konci minulého roku také oznámil ukončení působení strážní roty na základně Bagrám. Vojáci by zde měli setrvat zhruba do konce března. Armáda se v Afghánistánu zaměří především na podporu výcviku tamních sil a plánuje do země poslat další vojenské lékaře. Čeští vojáci se společně se spojenci starali o vnější bezpečnost základny více než šest let. 

A17A1474
Foto: Čeští vojáci se společně se spojenci starali o vnější bezpečnost základny více než šest let. | army.cz

Armáda se aktuálně zaměří na oblast Mali, kde lze získávat také řadu zkušeností ať již s ohledem na strážení velitelství mise v Bamaku, tak výcvikové a jiné aktivity v oblasti Koulikoro. Opakované útoky islamistů dávají tušit, že ani zde nebude klid.

04_21
Foto: Naši vojáci v Mali | army.cz

Spolupracujeme sCZ- LEXCZ - AOBP