Chemici z Liberce sehráli zásadní roli ve cvičení IRON WOLF 25-I a splnili alianční certifikaci
Bezmála čtyři tisíce vojáků z několika členských států NATO se zúčastnily nedávného cvičení IRON WOLF 25-I s cílem vyhodnotit připravenost litevské mnohonárodní bojové skupiny a natrénovat specifické případy útoků. Do cvičení se mimo jiné zapojili i příslušníci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce, kteří jsou od letoška na základně v litevské Rukle v rámci současné rotace alianční předsunuté přítomnosti (eFP – enhanced Forward Presence). Podle představitelů Armády ČR i velení Aliance sehráli právě čeští chemici během manévrů zásadní roli a úspěšně tak prošli certifikací NATO.

Litevská brigáda Iron Wolf vedla cvičení spolu s mnohonárodním bojovým uskupením NATO v Rukle v sousedním výcvikovém prostoru Gaiziunai. Do cvičení IRON WOLF 25-I se zapojilo 3 700 vojáků a 700 kusů vojenské techniky z několika členských států NATO, včetně Česka, Německa nebo Norska. Jednotky procvičovaly plánování a provádění obranných a útočných operací, včetně simulace ohrožení chemickými nebo radioaktivními látkami.
„Během certifikačního cvičení IRON WOLF 25-I byla pěchotní jednotka zasažena hořlavou bojovou chemickou látkou po simulovaném minometném dělostřeleckém útoku. Česká rota chemické, biologické a radiologické ochrany reagovala okamžitě – konkrétně četa pro dekontaminaci personálu a zraněných,“ popsala mnohonárodní bojová skupina NATO v příspěvku na sociálních sítích. „V úzké spolupráci s MedCoy týmem provedla misi bezchybně a prokázala vysokou připravenost reagovat na chemické hrozby.“

Liberečtí chemici z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany se do eFP, tedy alianční předsunuté přítomnosti, zapojili letos v lednu. Multifunkční rota zde plní úkoly radiačního a chemického průzkumu a dekontaminace, a to mimo jiné za pomoci nových moderních vozidel pro radiační a chemický průzkum na podvozku IVECO a kolových obrněných vozidel spojovacích TITUS.

Čeští specialisté se také podíleli na navrhování mimořádných scénářů útoků zbraní hromadného ničení. „Jednotlivé incidenty byly navrženy tak, aby reflektovaly současnou situaci, byly reálné a postupně se zvyšovala jejich náročnost včetně mezinárodní spolupráce mezi českými chemiky a multifunkčním družstvem CBRN z litevské armády,“ popisuje kapitán D. B. a pokračuje: „Místa incidentů jsme připravili tak, aby simulovala téměř reálné prostředí, jako je například skrytá laboratoř, skladiště nebezpečného materiálu, odběr vzorků na železničním nástupišti, dekontaminace raněných osob poblíž hasičské stanice nebo dekontaminace bojové techniky na místním letišti.“

Čeští chemici se ve spolupráci s německými kolegy z jednotky letectva museli na určená místa dopravit i vrtulníky NH-90. Náročnost i intenzita úkolů se postupně zvyšovaly, přesto se zadané úkoly dařilo plnit. Všechny jednotky byly během cvičení komplexně prověřeny a na základě výsledků úspěšně certifikovány.

Cvičení vyvrcholilo výsadkovou operací provedenou 173. výsadkovou brigádou americké armády, která tak zahájila přechod operace do cvičení Swift Response 2025. „Je důležité poznamenat, že toto cvičení je praktickou implementací regionálních obranných plánů dohodnutých na summitu NATO ve Vilniusu,“ komentovala manévry v oficiálním vyjádřením litevská ministryně obrany Dovilė Šakalienėová, která zároveň připomněla důležitost podobných cvičení v této době, kdy stále probíhá ruská agrese na Ukrajině. Právě Litva se, stejně jako zbytek přilehlých pobaltských států, obává možné invaze z východu nejvíce. „Ověřujeme připravenost, řetězce velení a interakce s našimi spojenci. Je to praktická ukázka příprav pro akce na podporu kolektivní obrany a synchronizace našeho národního obranného plánu s plány NATO,“ dodala Šakalienėová.
Podle samotných účastníků cvičení podobné akce jako je právě IRON WOLF 25-I přispívají kromě udržování celkové bojové připravenosti také k usnadnění synchronizace napříč spojenci, například procvičováním angličtiny a ustálených příkazů. „Vždycky jsou tu nějaké výzvy, například rozdíly v tom, co to slovo znamená pro vás a pro mě. Ale nakonec v podstatě mluvíme stejným jazykem. Takže je velmi zajímavé plánovat a provádět taktické operace v rámci NATO. Jde o společný výcvik. Pocházíme z různých jednotek a to, že se zde všichni sejdou během tohoto cvičení, nás společně posiluje,“ hodnotí major Andreas Hultgren z norské armády.
„Spolu s našimi litevskými partnery tu po celou dobu, i během cvičení IRON WOLF, ukazujeme, že jsme vždy připraveni bránit Litvu, a společně s našimi spojenci to bylo opět opravdu skvělé cvičení, které ukázalo, že všichni členové NATO umí spolupracovat a bojovat společně,“ zhodnotil cvičení IRON WOLF 25-I velitel Mnohonárodní bojové skupiny Litva podplukovník Malte Bolanz.