EVPÚ Defence na IDET 2025: Nová řešení proti moderním hrozbám
Na veletrhu IDET představí společnost EVPÚ Defence a.s. řadu novinek a technických i funkčních vylepšení obranných technologií pro bojová vozidla a další pozemní platformy, které jsou určeny jak pro Armádu ČR, tak pro zahraniční zákazníky. O vývoji, spolupráci se zákazníky i trendech v obranném průmyslu jsme hovořili s obchodním ředitelem společnosti Ing. Danielem Struhařem.
Pane řediteli, můžete krátce shrnout současné aktivity Vaší společnosti v oblasti obranného průmyslu?
Naše aktivity v oblasti obranného průmyslu se dnes realizují ve dvou hlavních rovinách – obchodně-výrobní a vývojové. Na výrobní úrovni se podílíme na řadě dlouhodobých projektů. Dodáváme například velitelské zaměřovače CMS-1, zbraňové stanice GLADIUS, průzkumné systémy MIZAR a systémy detekce laserového a radarového ozáření LAWAREC pro český program bojových vozidel CV90. Střelecké a velitelské zaměřovače vyrábíme a dodáváme také pro slovenský projekt BOV 8×8 a systémy LAWAREC míří na vozidla Lynx do Maďarska či vozidla Patria do Japonska. Tyto realizace a dodávky potvrzují naše schopnosti i konkurenceschopnost v evropském měřítku. V oblasti vývoje se soustředíme na rozšíření a zvýšení bojových funkcionalit a zákaznická řešení zbraňových stanic řady GLADIUS. Značné úsilí věnujeme i vývoji řešení zaměřených na boj proti bezpilotním prostředkům, které představují jednu z nejvýraznějších hrozeb současného bojiště.

Veletrhu IDET se účastníte pravidelně. Co zde budete letos prezentovat jako hlavní novinku?
Letos na IDETu chceme návštěvníkům ukázat, jak se naše technologie přizpůsobují novým hrozbám na bojišti, a to zejména dronům. Zaměříme se na prezentaci nových variant zbraňových stanic s integrovanými mikrovlnnými čidly a také na prezentaci aktivního ochranného systému určeného pro ochranu bojových vozidel. Představíme rovněž nové zákaznické modifikace naší zbraňové stanice GLADIUS 12 pro kulomety ráže 12,7 mm, které odrážejí specifické požadavky různých uživatelů – například rozšíření o výmetnice dýmových granátů či úpravy elektro-optického zaměřovače. Za zmínku stojí, že jedna z těchto konfigurací je přímo určena pro Armádu České republiky v rámci programu CV90.

Zmínil jste systém aktivní ochrany obrněných vozidel (APS). Jaký typ hrozeb je váš APS systém schopen efektivně detekovat a neutralizovat?
APS HARPIA představuje hard-kill řešení účinné zejména proti dronům s průzkumnými či útočnými schopnostmi. Lze jej také využít proti hrozbám typu protitankových řízených střel. Jde o systém využívající prvky umělé inteligence, který dokáže v reálném čase detekovat, vyhodnotit a neutralizovat přilétající hrozbu dříve, než zasáhne vozidlo. K detekci hrozeb APS HARPIA využívá kombinaci mikrovlnných a elektro-optických senzorů. Na základě fúze dat z těchto senzorů dochází k automatickému vyhodnocení hrozby, navedení k cíli a realizaci protiopatření, které hrozbu neutralizuje zničením, vychýlením z letové dráhy nebo narušením stability jejího letu v důsledku exploze.
Jaké operační výhody přináší integrace aktivní ochrany ve srovnání s tradičním přístupem založeným na pasivním pancéřování?
Integrace systému aktivní ochrany na bojová vozidla přináší zásadní posun v přístupu k ochraně posádky i samotné platformy. Na rozdíl od tradičního pasivního pancéřování, které je koncipováno tak, aby absorbovalo dopad a minimalizovalo škody po zásahu, aktivní ochrana hrozbu eliminuje ještě předtím, než k zásahu vůbec dojde. Tím výrazně zvyšuje šance na přežití osádky v boji, a to bez nutnosti zásadním způsobem zvyšovat hmotnost vozidla v souvislosti s jeho pancéřováním. Výhodou je rovněž širší spektrum detekce a reakce na potenciální hrozby – systém je schopen automaticky rozpoznat typ hrozby, reagovat okamžitě a cíleně hrozbu zneškodnit bez zásahu osádky. Jde tedy o efektivní nástroj, který přináší nejen vyšší úroveň ochrany, ale také lepší taktickou pohyblivost. Díky automatizovanému řízení reakce a schopnosti sdílet data napříč systémem navíc tento nástroj přispívá k lepší koordinaci a efektivitě celé jednotky.

Vraťme se teď ještě na chvíli ke zmiňovaným zbraňovým stanicím. Jaké novinky jste si pro návštěvníky veletrhu připravili?
Řada zbraňových stanic GLADIUS byla rozšířena o konfigurace s dvojicí kulometů ráže 7,62 mm (GLADIUS TWIN) nebo s kanonem 30 × 113 mm (GLADIUS MAX). Obě verze jsou vybaveny mikrovlnnými čidly a elektro-optickým zaměřovačem, které jsou umístěné nezávisle na lafetě zbraně, což umožňuje velmi přesné vedení palby na rychle se pohybující cíle včetně nízkoletících dronů či vrtulníků.
Vidíte potenciál, že by o tato technologická řešení mohla v budoucnu projevit zájem i Armáda České republiky?
Ano, ten potenciál vidíme. Česká armáda už nyní získá v rámci programu CV90 naše zbraňové stanice GLADIUS spolu s dalšími třemi systémy z našeho portfolia. Na modernizačních projektech se podílíme dlouhodobě a věříme, že díky našim zkušenostem, technické úrovni řešení a kvalitní poprodejní podpoře máme co nabídnout i do budoucna. S těmito a dalšími našimi technologiemi cílíme na další modernizační projekty nejen AČR, ale i zahraničních zákazníků.
Společnost EVPÚ Defence ukazuje, že inovace a individuální přístup k potřebám zákazníků jsou klíčem k úspěchu i v tak náročném a technologicky rychle se vyvíjejícím oboru, jakým je obranný průmysl. Na veletrhu IDET 2025 si její řešení můžete prohlédnout na stánku č. P-075.