Letečtí návodčí v akci: Záchrana kolegů i navádění na cíle ve městě

 25. 07. 2020      kategorie: Armáda ČR
Přidat na Seznam.cz

Letečtí návodčí představují pro piloty bojových strojů i dělostřelce cenné oči. S dokonalou přesností dokáží navést letouny, vrtulníky i dělostřelce na cíle, jež mají být zničeny. Také ale umí poskytnout pomoc raněnému kolegovi. I to trénovala minulý týden jednotka známá pod zkratkou JTAC v Náměšti.

Vojáci absolvovali výcvik CLS (Combat Life Saver), který se zaměřuje na poskytování rozšířené první pomoci v boji. Pro předsunuté letecké návodčí jsou tyto znalosti klíčové: Pro nepřítele jsou žádaným cílem a pravděpodobnost, že budou zraněni, je proto vyšší než u jiných jednotek.

transport-zraneneho-do-vrtulniku-_2_Foto: Transport zraněného do vrtulníku | army.cz

Realita ve výcviku je nutností

Komplexní zdravotnický výcvik se odehrál pod taktovkou instruktorů CLS z Výcvikového centra 71. mechanizovaného praporu Hranice. Ti se ocitli v roli cvičících, pozorovatelů a hodnotitelů prováděných výkonů. Hraničtí možnost cvičit s návodčími ocenili: „Vojáci naší jednotky si natrénovali drily na vyšší zdravotnické úrovni a zažili relativně reálnou rozehru, která je opět posunula k realističtějšímu vnímání možné bojové situace," popsal spolupráci s jednotkou předsunutých leteckých návodčích (Joint Terminal Attack Controller, JTAC) hlavní instruktor VC 71. mechanizovaného praporu nadrotmistr Michal Pluhař.

boj-v-budoveFoto: Boj v budově | army.cz

Možnosti výcviku využili taktéž příslušníci jednotky roty ochrany 225. letky bojového zabezpečení a do cvičení se zapojily dva vrtulníky Mi-171Š, jejichž pětičlenné osádky si procvičily metody blízké letecké podpory a odsun zraněného z nepřátelské zóny, tzv. CASEVAC (Casualty Evacuation). Na palubě každého vrtulníku byly umístěny dva zbraňové systémy, které kryly pozemní jednotky cvičnou municí na základě pokynů jednotlivých leteckých návodčích.

Boj ve městě klade na JTAC vysoké nároky

V posledních dekádách se vedení bojových operací přesouvá do městských aglomerací a tomu se musí přizpůsobovat i výcvik. Budovy kasáren ve Vícenicích představovaly ideální prostory si tyto taktiky natrénovat.

„Jednou ze základních odlišností v postupech příslušníka naší jednotky v zastavěné oblasti oproti volnému terénu je například oblast spojení," říká velitel jednotky JTAC. „Musíme pečlivě zvažovat, kde budeme muset ve chvílích radiové komunikace být a počítat s výpadky spojení. Jednoduše řečeno – bez spojení nejsme schopni provést navedení letounu na cíl."

osetreni-zraneneho-na-palube-vrtulniku-_2_Foto: Ošetření zraněného na palubě vrtulníku | army.cz

Další nástraha spočívá v enormních nárocích na výběr a použití letecké munice. „Je zde mnohem větší riziko vzniku vedlejších škod, návodčí proto musí vyhodnotit, jaký typ letecké munice na objekt navede: Například munici se zpožděním, která exploduje v požadovaném patře budovy. Často se celá situace odehrává v režimu „danger close", tedy nebezpečně blízko spřáteleným jednotkám," popisuje.

Důležitou roli hraje i prostorový efekt bojiště, kdy se nepřítel může nenadále objevit v oknech, dveřích výškových budov nebo doslova za každým rohem. To vše a řada dalších aspektů nutí leteckého návodčího, aby se v časové tísni bezchybně rozhodl pro správný typ leteckého útoku.

„Letecký návodčí musí zvážit především směr útoku vzhledem k aktuální pozici spřátelených jednotek a nepřítele, musí však brát v úvahu například i orientaci ulic a okolních staveb. Jedině tak může efektivně podpořit práci nejenom pozemních jednotek, ale i letecké posádky a maximálně využít potenciál zbraňového systému letounu," zdůrazňuje velitel jednotky předsunutých leteckých návodčích.

vojak-monitorujici-okolni-bezpecnostFoto: Voják monitorující okolní bezpečnost | army.cz

Jednotka předsunutých leteckých návodčích existuje od roku 2001 v počtu desítek příslušníků a je dislokována na letišti Náměšť. Stěžejním úkolem předsunutého leteckého návodčího je zajistit pozemnímu veliteli sladění činnosti letectva s dalšími elementy v boji za účelem eliminování nepřítele a ochrany vlastních jednotek. Během let své existence se vypracovala mezi špičku obdobných jednotek v rámci NATO a její příslušníci se podílí na řadě zahraničních operací Armády ČR.

Spolupracujeme sCZ- LEXCZ - AOBP