Ředitel JCBRN Defence COE: Rozvoj schopností je jedním ze základních pilířů naší podpory Alianci
Poslední týden v červnu proběhl nejenom NATO summit v Haagu v Nizozemí, ale také Konference ředitelů NATO Centre of Exellence (COE) v Praze. Sešlo se na ní nejen 30 ředitelů COE, ale také zástupci NATO organizací jako je NATO HQ, Headquartes Allied Command Transformation (HQ SACT), ACT Staff Element Europe, Supreme Headquarters Allied Powers Europe (SHAPE), Joint Analysis and Lessons Learned Centre (JALLC), NATO-Ukraine Joint Analysis, Training and Education Centre (JATEC), Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA), NATO Science and Technology Organization (STO) a další. Hlavním cílem konference nebyl pouze další rozvoj COE a nové výzvy kterým čelí, ale také koordinace s ostatními NATO organizacemi, které se jednání zúčastnily. Místo konference bylo zvoleno v ČR i s ohledem na fakt, že pro tento rok byl plk. David Martínek, ředitel JCBRN Defence COE, zvolen Deanem ředitelů COE. V rámci této funkce nejenom zastupuje všech 30 ředitelů COE při různých jednání, ale také má povinnost organizovat každoroční konferenci ředitelů COE.

Při této příležitosti jsme se plk. Martínka zeptali na činnost center a zejména JCBRN Defence COE, které je umístěno ve Vyškově.
Pane plukovníku, můžete nám přiblížit co jsou to COE a k jakému účelu byly vytvořeny?
NATO Centra of Excellence poskytují expertizu v různých oblastech vojenství, a tím podporují NATO v oblastech jako je rozvoj doktrín, konceptů a terminologie, vzdělávání a výcvik a sběr zkušeností. Dohromady poskytují NATO nástroj pro inovace a spolupráci pro řešení současných i budoucích výzev pro NATO, spojence a partnery.
První idea Center of Excellence byla představena na NATO Summitu 2002 v Praze, jako nástroje pro podporu transformace Aliance, spolu s reorganizací velitelské struktury NATO a vzniku Allied Command Transformation (ACT), který činnost center koordinuje.

Můžeme se nyní zaměřit více na centrum ve Vyškově? Můžete nám v krátkosti popsat historii vzniku, kolik je v centru národů?
Centrum ve Vyškově se zaměřuje na CBRN defence (ochrana proti zbraním hromadného ničení). Vzniklo v roce 2006 a následující rok bylo akreditováno jako NATO Military Body. Mezi prvními státy, které stály u založení centra bylo kromě České republiky Německo, Velká Británie, Řecko, Itálie, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. V dalších letech přistoupilo Polsko (2008), Maďarsko (2010), Spojené státy (2011), Francie (2013), Rakousko (2016) a Kanada (2018). Tady je nutno zdůraznit, že se i nadále snažíme získat další státy, a to nejen členské státy NATO, ale i NATO partnery.

Jakým výzvám centra v současnosti čelí?
Největší výzva je, aby centra byla i nadále relevantní pro NATO a své sponzorující státy. Nejde pouze o podporu jako takovou, je nutné, aby centra byla schopna pružně reagovat na měnící se prostředí, aby přicházela s novými myšlenkami a měla prostor pro inovativní řešení. Dalším problémem je dostatek kvalitního personálu, což je druhá největší výzva. COE jsou centra, kde se k danému tématu soustřeďuje odbornost a zkušenosti napříč Aliancí a s tím souvisí potřeba kvalitního a odborně připraveného personálu, což je v dnešní době nedostatkové zboží.
A jaká je situace u vašeho COE?
Bohužel oblast ochrana proti zbraním hromadného ničení není pro mnohé zajímavá, či populární tak jako například kybernetická bezpečnost, kde je personální situace vynikající a státy mají o toto COE veliký zájem. Přesto si centrum udržuje nadprůměrnou úroveň personálního obsazení. Naše centrum se snaží v oblasti personální politiky přicházet s novými nápady. Cestou k lepší personální situaci tak může být například využití tzv. dobrovolných příspěvků (Voluntary National Contribution) nebo stážistů. Zejména koncept stáží se nám velmi osvědčil. Před několika lety jsme vytvořili program pro stážisty ve spolupráci s Haagskou Universitou. Postupně jsme se otevřeli jak jiným univerzitám, tak i postgraduálním studentům se současnou kapacitou 4 stážistů ročně. Potěšující je, že zájem o stáže mnohonásobně překonává naši kapacitu.

Dnes se hodně mluví o rozvoji schopností a vlivu nových technologií. Jaká je v této oblasti podpora vašeho centra?
Rozvoj schopností je jedním ze základních pilířů naší podpory Alianci. Abychom byli schopní definovat potřebu a rozvoj schopností, je nutno znát a chápat operační prostředí a jeho změny, a to nejen současné, ale hlavně budoucí. Do tohoto vstupuje znalost technologií a technologických inovací. Kombinace těchto faktorů umožní definovat nejen současně dostupná řešení, ale i ta budoucí. S tím je spojena i potřeba správné definice požadavků a propojení s obranným průmyslem.
U našeho centra jsme před 3 lety vytvořili pozici „technology watch“, která má za cíl sledovat nové technologie. S tímto souvisí i naše spolupráce s průmyslem, kdy umožňujeme firmám prezentaci jejich technologií a výrobků u centra a současně diskutujeme s jejich zástupci nové postupy a získáváme tak přehled o vývoji v našem oboru. Nicméně vidím stále prostor pro zlepšení a zefektivnění této oblasti.

V posledních dvou letech se nám slibně rozjela spolupráce s NATO STO, a jsme součástí 8 jejich výzkumných projektů v oblasti CBRN defence.
Dalším slibným krokem je počínající spolupráce s projektem Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA), což bylo i jedno z témat proběhlé konference. Možnost zapojení do tohoto projektu má velký potenciál do budoucna a je příležitostí pro COE.
Jak hodnotíte konferenci a její závěry?
Z mého pohledu velkým úspěchem. Dokladem toho je i velký zájem o účast na konferenci. Zúčastnilo se 100 % NATO COE společně se zástupci z osmi NATO organizací. Konference umožnila jednotlivým účastníkům, a zejména pak ředitelům center, prodiskutovat nové možnosti a příležitosti pro COE v podpoře NATO, ale i možná řešení současných problémů a výzev, o kterých jsem mluvil dříve. A také jsme si zvolili Deana pro rok 2026, stal se jím ředitel Cold Weather Operations COE v Norsku.

Co Vás jako Deana čeká po zbytek roku?
Aktuálně je pro mě hlavním úkolem příprava na Annual Warfare Development Conferenci v Norfolku, USA, kde budu prezentovat ACT práci a úspěchy COE. Zde je důležité ukázat COE jako důležitou součást NATO a jeho transformace. V rámci této konference také dojde k předání funkce Deana dalšímu řediteli.
Dále se plánuje a připravuje COE Market Place 2026 na velitelství NATO v Bruselu. Tato akce se pořádá každé dva roky a jde o představení COE a jejich práce nejen příslušníkům NATO HQ, ale i představitelům jednotlivých států. Je to pro nás příležitost oslovit různé aktéry a státy na jednom místě a zároveň se také podívat, čím se prezentuji ostatní centra.
Pane plukovníku, děkujeme za rozhovor a přejeme Vám i Vašim spolupracovníkům u JCBRN Defence COE mnoho úspěchů v další práci.